• Çalışma Saatleri : Pazartesi - Cuma - 08:00 - 18:00, Cumartesi - Pazar - 08:00 - 14:00
Bel ve Boyun Fıtıkları

Bel ve Boyun Fıtıkları

Omurgamızı oluşturan ve omur adı verilen kemiklerin arasında bulunan disklerimiz, hareket esnasında optimal yük dağılımını sağlar. Çeşitli sebeplerle disklerde dejenerasyon, yırtıklar meydana gelebilir ve diskin elastikiyetini sağlayan kısmı dışarı çıkarak sinirlere temas etmekte ve ağrı, uyuşma, karıncalanma ve güç kayıplarına sebep olabilmektedir. Fıtıklar anatomik olarak doğal kavise (lordoz) sahip olan ve hareketli segmentler olan boyun ve belde daha sık izlenmektedir.

Bel ve boyun ağrıları toplumda en sık karşılaşılan problemlerden biridir. Hastalar ise bu konu hakkında bazı yanlış düşüncelere sahiptirler.

Ancak unutulmamalıdır ki bel ve boyun ağrılarının yalnızca küçük bir kısmı fıtıklara bağlıdır. Daha sıklıkla kas ve bağlardan kaynaklanan fonksiyonel ağrılar ön plandadır. Fıtıklara bağlı olan ağrıların büyük bir çoğunluğu ilaç tedavisi ve fizik tedaviye çok iyi yanıt vermekte ve ameliyata gerek kalmaksızın düzelmektedir. Çok az sayıda hastada (kanalı anlamlı olarak daraltan büyük fıtıklar, güç kaybı ile seyreden fıtıklar gibi) tedaviye yanıt alınamayıp cerrahi tedavi uygulanmaktadır.

Bel ve boyun fıtıklarında temel olarak;
- İlaç tedavisi
- Genel Fizik Tedavi uygulamaları (Sıcak-Soğuk, TENS, Ultrason, Egzersizler )
- Manuel Terapi
- Proloterapi
- Akupunktur
- Enjeksiyonlar
- Nöral Terapi
gibi yöntemler başarıyla uygulanmaktadır.